تایپ‌فیس پینار: جزئیات بروزرسانی نسخۀ دوم

این مقاله به مناسبت بروزرسانیِ تایپ‌فیس پینار به نسخۀ دوم و برای آشنایی شما با امکانات جدید آن نوشته شده.

نسخۀ دوم بهبودهای طراحی و امکانات جدید زیادی دارد. در همین نسخه، بخش لاتین با تایپ‌فیس Commissioner جایگزین شده تا هم تجربۀ بهتری برای خوانایی ارائه و هم تمرکز و زمان، صَرف بهبود بخش عربی شود. پشتیبانی از زبان کوردی، و حروف و ترکیبات جایگزین هم جزو بهبودهاست. نسخۀ دوم  ۷ وزن و ۵ استایل نقطه‌گذاری و در مجموع شامل ۳۵ فونت مجزا به همراه نسخۀ متغیر می‌باشد.

 

استفاده از تایپ‌فیس commissioner برای نسخۀ دوم تایپ‌فیس پینار

 

بهبودهای طراحی:

در نسخۀ دوم روی طراحی بعضی از حروفِ وزن سیاه، تجدیدنظرهایی انجام شده، علاوه بر این تغییرات، ضخامت دندانه‌ها نیز بیشتر شده است.

بهبودهای طراحی نسخۀ دوم تایپ‌فیس پینار

 

وزن ها:

تعداد وزن‌ها در نسخۀ دوم تایپ‌فیس پینار به ۷ وزن رسیده. این وزن‌ها از Light یا سبُک شروع و به Black یا سنگین ختم می‌شوند. کنتراست حروف با افزایش وزن به تدریج کمتر می‌شود. تغییر کنتراست به این شکل برای بهبود خوانایی در کاربردهای متنی، بدون تغییرات کلی در کنتراست وزن سنگین، مهم و ضروری بوده است.

وزن‌های مختلف نسخۀ دوم تایپ‌فیس پینار

 

استایل نقاط:

پینار در نسخۀ اول ۳ استایل نقطه‌گذاری داشت، این تعداد در نسخۀ دوم به ۵ عدد رسیده است.

استایل نقاط نسخۀ دوم تایپ‌فیس پینار

 

حروف و ترکیبات جایگزین:

برای این نسخه از تایپ‌فیس پینار حروف و لیگیچرهای عربیِ جایگزین هم طراحی شده‌اند، ترکیبات جایگزین شامل لیگیچرهای ۲تایی ایزوله و پایانی عربی، لیگیچرهای ۲تایی ایزوله و پایانی عربی با یای برگردان(Arabic Yeh Barre)، لیگیچرهای ۲تایی میانی عربی، حروف جایگزین شامل حروف استایل نوشتار سریع، «ه» دوچشمۀ میانی، «ع» میانی و پایانی توپر و توخالی، جایگزین‌های تکی برای اصلاح کیبورد(تبدیل نوشته‌هایی با «ي» و «ك» به «ی» و «ک») و انواع تبدیلات اعداد برای اصلاح متن است.

جایگزین‌های اشاره‌شده را می‌توان بوسیلۀ استایل‌ست‌ها به راحتی در نرم‌افزارهای دسکتاپ و وب وارد کرد.(برای استفاده از امکانات opentype این مقاله از فونتامین را بخوانید.)

 

توجه: استایل‌ست‌ها باعث تغییر حروف و علائم استفاده شده در متن نمی‌شوند و تغییر فونت باعث از بین رفتن این تغییرات خواهند شد!

 

نمونه‌ای از ترکیبات جایگزین نسخۀ دوم تایپ فیس پینار

 

ترکیبات جایگزین نسخۀ دوم تایپ فیس پینار

 

ترکیبات جایگزین نسخۀ دوم تایپ فیس پینار

 

ترکیبات جایگزین نسخۀ دوم تایپ فیس پینار

 

ترکیبات جایگزین نسخۀ دوم تایپ فیس پینار

 

 

به دلیل آنکه نمی‌شود از روش اول(استفاده از استایل‌ست‌ها) در موبایل و جاهای مختلف دیگر نیز بهره گرفت، بخش بزرگی از این جایگزین‌ها(همه غیر از تبدیل اعداد و «ع» توخالی در نسخۀ متغیر) با کلیدهای ترکیبی نیز در دسترس هستند. برای این کار کافیست بعد از ترکیباتی مثل «سی» یا «‍سی» که به فرم انتهایی یک حرف ختم می‌شوند، 3 یا 4 عدد حرف «ء» (Shift+M درکیبورد معمولی و استاندارد فارسی)(برای ترکیبات استایل‌ست اول و دوم، 3 عدد برای لیگیچر معمولی و 4 عدد برای لیگیچر با یای برگردان و برای بقیۀ استایل‌ست‌ها 3 عدد) و بعد از ترکیباتی مثل «‍تم‍» که به فرم میانی یک حرف ختم می‌شوند، 3 عدد حرف «‍ئ‍» (M در کیبورد معمولی فارسی و S در کیبورد استاندارد فارسی) اضافه کنیم. به همین سادگی!

 

ترکیبات و حروف جایگزین نسخۀ دوم تایپ فیس پینار

 

نسخۀ دوم تایپ‌فیس پینار جایگزینی‌های دیگری هم دارد که هدفشان تغییر وضعیت متن به صورت دلخواه است. برخی از متونی که بوسیلۀ ابزارهای مختلف تایپ می‌شوند، ایراداتی در حروف و اعداد مختلف دارند که بخش عمدۀ آن‌ها شامل حروف عربی «ك» و «ي» و اعداد لاتین و عربیست. جایگزینی‌های گلیف‌ها در استایل‌ست‌های ss07 تا ss12 چنین متونی را به «ک» و «ی» و اعداد فارسی تبدیل می‌کنند.(تبدیل صفر توخالی فارسی به صفر نقطه شکل عربی استثناست و یکی از درخواست‌های کاربران بود).

 

گلیف‌های جایگزین نسخۀ دوم تایپ فیس پینار

 

تمام استایل‌ست‌ها نام‌گذاری شده‌اند و جاهایی که پشتیبانی نرم‌افزاری وجود داشته باشد نمایش داده می‌شوند. به طور مثال می‌توانید نامگذاری این استایل‌ست‌ها را در نرم‌افزارهای ادوبی ببینید. تصویر پایین از نسخۀ 2021 نرم‌افزار ادوبی ایلواستریتور است:

 

تصویری از نام استایل‌ست‌ها در ایلواستریتور 2021

 

به مهمترین تغییرات و ویژگی‌ها اشاره شد اما احتمال دارد موارد ریز دیگری هم وجود داشته و از قلم افتاده باشند. ویژگیهایی که اینجا در موردشان صحبت شد ممکن است در آینده عوض شوند، بروزرسانی بعدی بستگی به بازخورد از طرف کاربران دارد. اگر این مقاله رو میخوانید و در حرفۀ چاپ و نشر یا محتوای وب صاحب تخصص هستید و دوست دارید به ما کمک کنید، کافیست مشکلاتی که می‌بینید گزارش و ایده‌هایی که برای کاربرد فونت دارید را مطرح کنید.

مطالب مرتبط

مقدمه‌ای بر کدگذاری نویسه‌ها و ساختار اطلاعات دیجیتال

این مقاله در مورد کدگذاری نویسه‌ها(character encoding) و شرح و تفصیل مختصری از مفاهیم مربوط به آن‌هاست. آشناییِ ابتدایی با ساختار اطلاعات در سیستم‌های دیجیتال کمک می‌کند با بخشی از فرآیندِ نرم‌افزاریِ ایجاد، ویرایش، انتقال، ذخیره، رمزگشایی و نمایش متون...

روش‌های تنظیم طول اتصال در ترکیبات دلخواه فونت‌‌های عربی

این مقالۀ کوتاه به صورت تخصصی در مورد تکنیک‌های تنظیم طول اتصال در ترکیبات دلخواه فونت‌های عربی بحث می‌کند. هدف اصلی، شناخت روش‌های مختلف و توجه به امکاناتیست که opentype برای این کار فراهم می‌کند. در ابتدا تعریف مختصری از...

نظرات

23 responses to “تایپ‌فیس پینار: جزئیات بروزرسانی نسخۀ دوم

 1. من میخوام فونت پینار رو بخرم. هرچی میزنم برای خرید..میاد اونجا که میگه کد تخفیف رو وارد کنین..ولی اصلا وارد صفحه ی پرداخت نمیشه که اطلاعات بانکی رو وارد کنم..واسه همین اصلا نمیتونم بخرمش..چیکار کنم.

 2. سلام اقای عابدی ، اگر دندونه های رو به بالا مثل سر ، صر ، سی ، ضی ، سم ، سینما و . . . با DiscretionaryLigatures فعال میشد بهتر نبود ؟

 3. سلام آقا امین
  فونت خیلی خوشگله
  دمت گرم، خسته نباشی
  ببخشید قیمتش چنده و از کجا باید بخرمش؟
  اخه اینجا چیزی نمیبینم🙁

  خیلی ممنون

 4. طراحی فوق‌العاده‌ی فونت پینار یک فونت فوق‌العاده کاربردی با وزن‌های زیاد به طراحان گرافیک داد تا بتونن به عنوان یک فونت کاملا خوانا و با سرعت خوانش بالا از پینار در پرینت و اسکرین استفاده کنین.
  پتانسیل این فونت بسیار بالاست بنظرم و قطعا مثل فونت‌های ایران‌سنس میشه نسخه‌های دست‌نویس هم ازش استخراج بشه (که منتظرش میتونیم باشیم شاید)

  زنده باد به دید نو‌آورانه و در عین‌حال تسلط شما به ساختار حروف. طراحی نقاط «ش» بی‌نظیر بود. زنده باد.

  1. ممنونم از محبت شما 🙂 هنوز برای نسخه‌های دیگه برنامه‌ریزی نکردیم ولی ممکنه این اتفاق بیوفته. ممنونم 🌹

 5. فونت عالیه مخصوصا استایل DS1 خیلی به کار من میاد

  بعضی از ترکیبات جایگزین مثل ـك که حالت های مختلفی ازش توی سایت دیدم (مثل سوره کوثر) با گزاشتن همزه تغییر نمیکنن
  اگه من راهشو بلد نیستم بگید چجوریه
  اگر هم کلا امکانش نیست لطفا توی نسخه بعد کاری کنید که با همزه همه ی ترکیبات جایگزین قابل استفاده باشن

  1. تمام ترکیبات معرفی شده کار میکنن، از طریق واتساپ که لینکش صفحۀ اول هست با ما گفتگو کنین.

 6. سلام اقای عابدی من نسخه ۲ رو خریدم. خیلی خوب میشد نسخه ۱ هم داخل این بسته وجود داشت هرچند که تک وزن بود

 7. درسته به Flair دقت نکرده بودم. ممنون بابت پاسختون
  امیدوارم این فونت عالی روز به روز بیشتر بدرخشه…

 8. سلام ، فونت بعد از نصب در فتوشاپم اینطوری شده که حروف جدا جدا تابپ میشه ، مشکل از فتوشاپمه ؟ برای هیچکدوم از فونت های فارسی این اتفاق نمیوفته جز پینار

 9. پینار یک فونت چشم نواز با طراحی بسیار دقیقه اما نکته ای وجود داره!
  تایپفیس انگلیسی انتخاب شده ناامیدکننده است. منظورم Commissioner نیست! دو فونت انگلیسی که تحت عنوان ورژن ۱ و ۲ تصویرش رو گذاشتید منظور بنده هست!
  بهرحال، ایراد رو واضح تر بیان میکنم!
  درواقع تایپفیسی که معرفی کردید و تحت عنوان نسخه دوم (Commissioner) در توضیحات نشان داده شده، Commissioner نیست. بیشتر شبیه Plaquette Lovecraft هستش!
  لطفا بفرمایید آیا در فونت پینار دقیقا از Commissioner که لینکش رو هم قرار دادید استفاده کردید؟
  و همچنین اگر امکانش هست لطفا فونت پینار رو به بخش آزمایشگاه هم اضافه کنید تا با دقت بیشتر بررسی کنیم.
  چون خرید فونت رو برای یک سازمان با کاربرد وسیع میخواهم انجام بدم نیازه که بررسی کاملی انجام بشه. متاسفانه تجربی قبلی با فونت پر ایراد انج### در سایت ف$$$$ هزینه زیادی روی دست سازمان گذاشت.
  متشکرم.

  1. همونطور که اشاره شده برای قسمت لاتینِ نسخۀ دوم تایپ‌فیس پینار از تایپ‌فیس commissioner استفاده شده. توی این لینک می‌توانید تست کنید.(با تنظیم محور Flair روی ۱۰۰).
   آزمایشگاه برای تست فونت‌های متن‌باز هست نه تجاری. میتونین فونت رو با لایسنس معمولی خریداری کنین و در صورت تمایل برای ارتقا دادنش به ما پیام بدین تا یه کد تخفیف به اندازۀ خرید قبلی به شما داده بشه.
   ممنون و موفق باشین.

   1. درسته به Flair دقت نکرده بودم. ممنون بابت پاسختون
    امیدوارم این فونت عالی روز به روز بیشتر بدرخشه…

 10. سلام امین جان فوق العاده شده توی این بروزرسانی ،یه سر و گردن لولش رفته بالاتر ، چند دقیقه ای هست آپگرید کردم نسخه قبلیم رو ، واقعا حرف نداره بیصبرانه منتظر آثار جدیدتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *