تایپ‌فیس پینار: جزئیات بروزرسانی نسخۀ دوم

این مقاله به مناسبت بروزرسانیِ تایپ‌فیس پینار به نسخۀ دوم و برای آشنایی شما با امکانات جدید آن نوشته شده.

نسخۀ دوم بهبودهای طراحی و امکانات جدید زیادی دارد. در همین نسخه، بخش لاتین با تایپ‌فیس Commissioner جایگزین شده تا هم تجربۀ بهتری برای خوانایی ارائه و هم تمرکز و زمان، صَرف بهبود بخش عربی شود. پشتیبانی از زبان کوردی، و حروف و ترکیبات جایگزین هم جزو بهبودهاست. نسخۀ دوم  ۷ وزن و ۵ استایل نقطه‌گذاری و در مجموع شامل ۳۵ فونت مجزا به همراه نسخۀ متغیر می‌باشد.

 

استفاده از تایپ‌فیس commissioner برای نسخۀ دوم تایپ‌فیس پینار

 

بهبودهای طراحی:

در نسخۀ دوم روی طراحی بعضی از حروفِ وزن سیاه، تجدیدنظرهایی انجام شده، علاوه بر این تغییرات، ضخامت دندانه‌ها نیز بیشتر شده است.

بهبودهای طراحی نسخۀ دوم تایپ‌فیس پینار

 

وزن ها:

تعداد وزن‌ها در نسخۀ دوم تایپ‌فیس پینار به ۷ وزن رسیده. این وزن‌ها از Light یا سبُک شروع و به Black یا سنگین ختم می‌شوند. کنتراست حروف با افزایش وزن به تدریج کمتر می‌شود. تغییر کنتراست به این شکل برای بهبود خوانایی در کاربردهای متنی، بدون تغییرات کلی در کنتراست وزن سنگین، مهم و ضروری بوده است.

وزن‌های مختلف نسخۀ دوم تایپ‌فیس پینار

 

استایل نقاط:

پینار در نسخۀ اول ۳ استایل نقطه‌گذاری داشت، این تعداد در نسخۀ دوم به ۵ عدد رسیده است.

استایل نقاط نسخۀ دوم تایپ‌فیس پینار

 

حروف و ترکیبات جایگزین:

برای این نسخه از تایپ‌فیس پینار حروف و لیگیچرهای عربیِ جایگزین هم طراحی شده‌اند، ترکیبات جایگزین شامل لیگیچرهای ۲تایی ایزوله و پایانی عربی، لیگیچرهای ۲تایی ایزوله و پایانی عربی با یای برگردان(Arabic Yeh Barre)، لیگیچرهای ۲تایی میانی عربی، حروف جایگزین شامل حروف استایل نوشتار سریع، «ه» دوچشمۀ میانی، «ع» میانی و پایانی توپر و توخالی، جایگزین‌های تکی برای اصلاح کیبورد(تبدیل نوشته‌هایی با «ي» و «ك» به «ی» و «ک») و انواع تبدیلات اعداد برای اصلاح متن است.

جایگزین‌های اشاره‌شده را می‌توان بوسیلۀ استایل‌ست‌ها به راحتی در نرم‌افزارهای دسکتاپ و وب وارد کرد.(برای استفاده از امکانات opentype این مقاله از فونتامین را بخوانید.)

 

توجه: استایل‌ست‌ها باعث تغییر حروف و علائم استفاده شده در متن نمی‌شوند و تغییر فونت باعث از بین رفتن این تغییرات خواهند شد!

 

نمونه‌ای از ترکیبات جایگزین نسخۀ دوم تایپ فیس پینار

 

ترکیبات جایگزین نسخۀ دوم تایپ فیس پینار

 

ترکیبات جایگزین نسخۀ دوم تایپ فیس پینار

 

ترکیبات جایگزین نسخۀ دوم تایپ فیس پینار

 

ترکیبات جایگزین نسخۀ دوم تایپ فیس پینار

 

 

به دلیل آنکه نمی‌شود از روش اول(استفاده از استایل‌ست‌ها) در موبایل و جاهای مختلف دیگر نیز بهره گرفت، بخش بزرگی از این جایگزین‌ها(همه غیر از تبدیل اعداد و «ع» توخالی در نسخۀ متغیر) با کلیدهای ترکیبی نیز در دسترس هستند. برای این کار کافیست بعد از ترکیباتی مثل «سی» یا «‍سی» که به فرم انتهایی یک حرف ختم می‌شوند، ۳ یا ۴ عدد حرف «ء» (Shift+M درکیبورد معمولی و استاندارد فارسی)(برای ترکیبات استایل‌ست اول و دوم، ۳ عدد برای لیگیچر معمولی و ۴ عدد برای لیگیچر با یای برگردان و برای بقیۀ استایل‌ست‌ها ۳ عدد) و بعد از ترکیباتی مثل «‍تم‍» که به فرم میانی یک حرف ختم می‌شوند، ۳ عدد حرف «‍ئ‍» (M در کیبورد معمولی فارسی و S در کیبورد استاندارد فارسی) اضافه کنیم. به همین سادگی!

 

ترکیبات و حروف جایگزین نسخۀ دوم تایپ فیس پینار

 

نسخۀ دوم تایپ‌فیس پینار جایگزینی‌های دیگری هم دارد که هدفشان تغییر وضعیت متن به صورت دلخواه است. برخی از متونی که بوسیلۀ ابزارهای مختلف تایپ می‌شوند، ایراداتی در حروف و اعداد مختلف دارند که بخش عمدۀ آن‌ها شامل حروف عربی «ك» و «ي» و اعداد لاتین و عربیست. جایگزینی‌های گلیف‌ها در استایل‌ست‌های ss07 تا ss12 چنین متونی را به «ک» و «ی» و اعداد فارسی تبدیل می‌کنند.(تبدیل صفر توخالی فارسی به صفر نقطه شکل عربی استثناست و یکی از درخواست‌های کاربران بود).

 

گلیف‌های جایگزین نسخۀ دوم تایپ فیس پینار

 

تمام استایل‌ست‌ها نام‌گذاری شده‌اند و جاهایی که پشتیبانی نرم‌افزاری وجود داشته باشد نمایش داده می‌شوند. به طور مثال می‌توانید نامگذاری این استایل‌ست‌ها را در نرم‌افزارهای ادوبی ببینید. تصویر پایین از نسخۀ ۲۰۲۱ نرم‌افزار ادوبی ایلواستریتور است:

 

تصویری از نام استایل‌ست‌ها در ایلواستریتور 2021

 

به مهمترین تغییرات و ویژگی‌ها اشاره شد اما احتمال دارد موارد ریز دیگری هم وجود داشته و از قلم افتاده باشند. ویژگیهایی که اینجا در موردشان صحبت شد ممکن است در آینده عوض شوند، بروزرسانی بعدی بستگی به بازخورد از طرف کاربران دارد. اگر این مقاله رو میخوانید و در حرفۀ چاپ و نشر یا محتوای وب صاحب تخصص هستید و دوست دارید به ما کمک کنید، کافیست مشکلاتی که می‌بینید گزارش و ایده‌هایی که برای کاربرد فونت دارید را مطرح کنید.

مطالب مرتبط

روش‌های تنظیم طول اتصال در ترکیبات دلخواه فونت‌‌های عربی

این مقالۀ کوتاه به صورت تخصصی در مورد تکنیک‌های تنظیم طول اتصال در ترکیبات دلخواه فونت‌های عربی بحث می‌کند. هدف اصلی، شناخت روش‌های مختلف و توجه به امکاناتیست که opentype برای این کار فراهم می‌کند. در ابتدا تعریف مختصری از...

تایپ‌فیس پینار: جزئیات بروزرسانی نسخۀ دوم

این مقاله به مناسبت بروزرسانیِ تایپ‌فیس پینار به نسخۀ دوم و برای آشنایی شما با امکانات جدید آن نوشته شده. نسخۀ دوم بهبودهای طراحی و امکانات جدید زیادی دارد. در همین نسخه، بخش لاتین با تایپ‌فیس Commissioner جایگزین شده تا...

نظرات

6 responses to “تایپ‌فیس پینار: جزئیات بروزرسانی نسخۀ دوم

  1. سلام امین جان فوق العاده شده توی این بروزرسانی ،یه سر و گردن لولش رفته بالاتر ، چند دقیقه ای هست آپگرید کردم نسخه قبلیم رو ، واقعا حرف نداره بیصبرانه منتظر آثار جدیدتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *